Araç paylaşımı nedir?

 


Araç Paylaşımı (carpooling) Nedir?

Gelişmiş ülkelerde, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da, uzun yıllardır rağbet gören alternatif ulaşım kültürü 'carpooling' (araç paylaşımı) aynı istikamete gitmek isteyen insanların bir araya gelerek aynı aracı (otomobil, taksi) kullanması durumudur. Araç paylaşımı kültürünün yaygınlaşması sayesinde yakıt tüketimini önemli ölçülerde azaltmak, trafikteki araç sayısını düşürerek enerji ve zaman verimliliğini arttırmak, zararlı gaz salınım miktarını azaltmak mümkün olabilmektedir. 


Araç paylaşımı yakıt pahalılığı konusunda dünya lideri olan ülkemizde pek rağbet görmeyen bir alışkanlıktır. İstanbul Belediyeler Bakım Ulaşım Sanayii ve Ticaret A.Ş (ISBAK) verilerine göre sadece İstanbul’da trafik sıkışıklığı sebebiyle yıllık kayıp 5 milyar 40 milyon TL’yi bulmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos 2012 ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam 16 milyon taşıtın yüzde 50'sini otomobil oluşturmaktadır. Türkiye genelinde sadece otomobil sahiplerinin bir yıl içerisindeki yakıt masrafları toplamda 100 milyar TL'nin üzerindedir. Dünyanın önde gelen Navigasyon şirketlerinden birisi olan TomTom’un Tıkanıklık Endeksi’ ne göre İstanbul trafik sıkışıklığı kategorisinde Avrupa’da birinci sıradadır. Aynı rapora göre İstanbul trafiğinin genel tıkanıklık seviyesi %57’dir. Trafik sıkışıklığının zirve yaptığı saatlerde (sabah ve akşam saatlerinde) sürücüler normal trafik şartlarında 1 saatte alabilecekleri mesafeyi ortalama 2 saat 4 dakikada alabilmektedirler. 

Şehrin doğu-batı çizgisinde sürekli bir genişleme halinde olması da iş merkezlerini şehirden uzaklaştırmakta, böylelikle ev-iş arası mesafeler artmaktadır. Dolayısıyla da trafikte geçirilen süre her geçen gün daha da artmaktadır.

Yeniliklerden haberdar olun

Çalışıyor...
       
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "trafik sorununa alternatif bir çözüm, araç paylaşımının yaygınlaştırılması" projesi kapsamında hazırlanan bu web sayfasının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bakanlığı ve Sabancı Üniversitesinin görüşlerini yansıtmamakta olup, bahsi geçen kurumlar içerik ile ilgili sorumlu tutulamazlar.

 

 


varmigelen.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından varmigelen.com ve projeyi destekleyen kurumlar hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.